Menü İkon
Bloglar
Talha Aynacı - 29.02.2020
Robotlardan Korkmayın!
Talha Aynacı - 20.09.2019
Yeni Sabotaj Silahı: Dronelar
Talha Aynacı - 19.07.2019
FaceApp Ne Kadar Güvenli?
Talha Aynacı - 11.07.2019
Fabrikalar Uzayda!
Özgür Kırtış - 04.01.2019
2019 YILINA YÖN VERECEK 5 TEKNOLOJİ TRENDİ
Selin Oran - 26.12.2018
İYİ BİR PR AJANSININ 12 ALAMETİ
Piar İletişim - 25.12.2018
MOBİLİTEYE YÖN VEREN TEKNOLOJİLER
Piar İletişim - 20.12.2018
DİJİTAL ÇAĞIN DİJİTAL OKURU
Erhan Kahraman - 17.12.2018
VERİYİ DOĞRU YÖNETEN KAZANIYOR!
Dijital dönüşüme yatırım yaparak elini teknolojiyle güçlendirmek isteyen KOBİ’ler için PGI onaylı 5 maddelik yol haritasına göz atın.

Dijital dönüşüme yatırım yaparak elini teknolojiyle güçlendirmek isteyen KOBİ’ler için PGI onaylı 6 maddelik yol haritasına göz atın.

Hızla gelişen ve girdiği her yerde maliyetleri düşüren yazılım çözümleri, bulut teknolojileriyle birlikte her ölçekten firmanın hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Dijitalleşmeyle kalite ve hız olarak çok daha iyi duruma gelen iş süreçleri, yatırım gücü sınırlı olan küçük işletmelerin sınırsız kaynağa sahip teknoloji devleriyle rekabete girebilmesine imkan tanıyor. İnsan gücüne ihtiyaç duyulan işler yapay zeka tarafından hallediliyor, KOBİ’ler kendi ihtiyaçlarına uygun ERP ve CRM uygulamalarını kullanarak süreçlerini zahmetsizce yönetiyor; işler kolaylaşıyor.

PGI Türkiye CEO’su Alper Kaynarkan’a göre yeni nesil teknolojiler, dijital dönüşüm stratejilerini sağlam temeller üzerine oturtan KOBİ’lere 2019’da rakiplerinin önüne geçme fırsatı sunuyor. Bu fırsatı kaçırmamak için ise eldeki sınırlı kaynağın en iyi şekilde kullanılması gerekiyor. Kaynarkan’ın altı maddelik “Dijital Dönüşüm Reçetesi”, bu yolculukta KOBİ’lere ışık oluyor, liderler işletmelerinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarma fırsatı buluyor.

1- İşe başlamadan önce durum analizi yapmak şart

Dijital dönüşümün firmalara sunduğu faydalar ortak olsa da her şirketin o faydaya ulaşmak için farklı bir yoldan gitmesi gerekiyor. Firma içindeki yapılanmanın iyi bir analiziyle verimsiz süreçlerin tespit edilmesi gerekiyor. Düşük bütçeyle yüksek dönüşüm elde etmek isteyen KOBİ’lerin bu konuya önem vermesi gerekiyor.

2- İşinde profesyonel bir çözüm ortağıyla çalışın

Dijital dönüşümün potansiyelinden tam anlamıyla faydalanabilmek için, alanında uzman, sahip olduğu başarı hikayeleriyle yerel ve global mecralarda adını duyurmuş, güvenilir bir iş ortağı seçmek KOBİ’lerin en büyük ihtiyaçlarından biri haline geliyor. Güçlü referanslara sahip olan bir çözüm ortağı, sahip olduğu tecrübeyle ihtiyaçları çok daha iyi analiz ediyor, hangi sürece ne kadar yatırım yapılması gerektiği konusunda nokta atışı yapıyor. Böylece maliyetler minimuma iniyor, gereksiz insan gücü kullanımının da önüne geçiliyor.

3- Ekibinizi otomasyon çağına hazırlayın

İhtiyaç duyulan çözüm ortağının bulunmasıyla dijitalleşme süreci başlıyor. Ancak liderlerin dönüşüm süreci daha başlamadan ekibini buna hazırlaması gerekiyor. Yapay zeka ile çalışan son teknoloji robotlar tarafından otomatik hale gelen işler, şirket içindeki iş dağılımlarının yeniden tasarlanmasını bir zorunluluk haline getiriyor. Üretimden pazarlamaya her alanda işini robotlara emanet eden çalışanların, diğer ekip üyeleriyle birlikte teknolojinin onlara sunduğu fırsatlar hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Dijital dönüşüme iyi entegre olan ekipler, dijital dönüşüm yolculuğuna çıkan firmaların başarısında önemli rol oynuyor.

4- İşinizi mobil uyumlu hale getirin

2019 yılında insanlar artık tüm işlerini akıllı telefonlarından halledebiliyor. İşlerin mobil olarak her yerden zahmetsizce yapılabilmesi, profesyonellerin aynı iş için bilgisayar başına geçme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bu hareketlilik beklentisi artık iş yerleri için de kaçınılmaz hale geliyor. KOBİ'lerin bu beklentiyi karşılamasının yolu ise dijital dönüşümden geçiyor. Çözüm ortağıyla birlikte doğru süreçlerin, doğru uygulamalar üzerinden mobil ortama taşınması, işlerin her an, her yerden yönetilmesini kolaylaştırıyor.

5- Elinizdeki verileri en iyi şekilde kullanın

Dijital dönüşüm, veriyi tüm iş süreçlerinin kalbine yerleştiriyor. Bu da şirkette atılan her adımın hem mevcut veriyi kullanması hem de yeni bir veri oluşturması demek oluyor. KOBİ’ler yeni nesil iş zekası çözümlerini kullanarak satışları artırabiliyor, büyüme hedeflerine ulaşarak rekabette öne geçebiliyor. Kurumlar veri analitiği çözümleri sayesinde sahip oldukları her veriden anlam çıkararak yeni ürün ve hizmetler sunuyor, pazarda belirlenen yeni hedefler gelir modellerini zenginleştiriyor.

6- Siber güvenliği ihmal etmeyin

Dijital dönüşümle birlikte işler KOBİ’ler için beklemedikleri düzeyde zahmetsiz hale geliyor. Ancak yüksek teknolojiyle ortaya çıkan bu durumun, yeni güvenlik risklerini de beraberinde getirdiğini bilmek gerekiyor. Tüm süreçler veriye dayanıyor, bu verilerin ise en iyi şekilde korunması gerekiyor. Veri tabanı güvenliğinden, ağ erişiminin etkin denetimine kadar farklı katmanlarda koruma sağlayan uygulamaların kullanıma alınması, dijital dönüşümün faydalarını güvenceye alıyor.

Özgür Kırtış - 05.02.2019
Bloglar
Talha Aynacı - 10.07.2020
Facebook’u Boykot Etmek İşe Yarar mı?
Talha Aynacı - 29.02.2020
Robotlardan Korkmayın!
Talha Aynacı - 20.09.2019
Yeni Sabotaj Silahı: Dronelar
Talha Aynacı - 19.07.2019
FaceApp Ne Kadar Güvenli?
Talha Aynacı - 11.07.2019
Fabrikalar Uzayda!
Talha Aynacı - 15.05.2019
İnovasyonun Yeni Mimarları: Müşteriler
Özgür Kırtış - 18.01.2019
5 MADDEDE 2018 YILI HAVACILIK SEKTÖRÜ ANALİZİ
Özgür Kırtış - 04.01.2019
2019 YILINA YÖN VERECEK 5 TEKNOLOJİ TRENDİ
Selin Oran - 26.12.2018
İYİ BİR PR AJANSININ 12 ALAMETİ
Piar İletişim - 25.12.2018
MOBİLİTEYE YÖN VEREN TEKNOLOJİLER
Piar İletişim - 20.12.2018
DİJİTAL ÇAĞIN DİJİTAL OKURU
Erhan Kahraman - 17.12.2018
VERİYİ DOĞRU YÖNETEN KAZANIYOR!