Menü İkon
Yapay zekadan Blockchain’e, robotik otomasyon sistemlerinden nesnelerin internetine, 2019 yılında dünyaya yön verecek 5 teknoloji bu listede!

Hızla gelişen teknoloji dünyası, kullanıcı alışkanlıklarını kökten değiştirmeye devam ediyor. Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, otomasyon sistemleri, nesnelerin interneti ve Blockchain gibi hızla yükselen teknoloji trendleri hayatı kolaylaştırıyor, kullanıcılara maksimum güvenlik, hız ve işlevsellik sunuyor. Hızla yükselen teknoloji trendlerinin, yeni yılda dünyayı nasıl değiştirebileceğine yakından bakalım.

Yapay zeka daha da akıllanacak

Yapay zeka, özellikle teknoloji devi firmaların desteğiyle her geçen gün biraz daha gelişiyor. İnsan gücüyle çok uzun sürede yapılabilecek işleri saniyeler içinde yapan yapay zeka, veriden besleniyor ve kendini sürekli geliştiriyor. Makine öğrenmesiyle gücüne güç katan yapay zekadan faydalanan robotlar kendi kendine yürüyor, zıplıyor hatta takla atıyor. Robotlar yeni yılda devreleri yakıp dünyayı ele geçirir mi bilemeyeceğiz ancak daha da akıllanacakları kesin görünüyor.

Artırılmış gerçeklik cebe girecek

Son yılların yükselen teknoloji trendi artırılmış gerçeklik, akıllı telefonlarla hayatımıza girmeye devam ediyor. İnternet alışverişlerini kökten değiştiren teknoloji sayesinde, kullanıcılar akıllı telefonlarını kullanarak satın almak istedikleri yeni mobilyaların evlerinde nasıl duracağına önceden bakabiliyor, yüksek gerçekçiliğe sahip oyunlar oynayabiliyor. Artırılmış gerçeklik ile adres aramak sorun olmaktan çıkıyor; gerekli tüm bilgiler gerçek zamanlı görüntüler üzerinden kullanıcılara sunuluyor. Akıllı telefonlardaki kamera ve işlemcilerin hızlı gelişimi sayesinde, artırılmış gerçekliğin 2019 yılında çok daha fazla insanın cebine girmesi bekleniyor.

Nesnelerin internetiyle hayat daha da kolaylaşacak

2019 yılında nesnelerin internetiyle, kullanıcıların yaşam standartları artacak. Nesnelerin interneti, akıllı cihazların birbirlerine sürekli veri göndermesiyle hayatı kolaylaştırıyor. Teknoloji sayesinde evlerin durumu uzaktan anlık olarak kontrol edilebiliyor, akıllı kilitler, ses-ışık sistemleri ve beyaz eşyalar kendi aralarında veri paylaşımı yaparak işleri kolaylaştırıyor. Üretici firmaların desteğiyle, nesnelerin interneti kullanan cihaz sayısı günden güne artıyor. Hızlı gelişiminin yeni yılda da devam etmesi beklenen teknoloji, ülkemizde daha fazla insana ulaşarak, ocakta yemek unutma gibi dertlere de son verebilir.

Otomasyon teknolojisi üretim endüstrisinin gücünü artıracak

Özellikle seri üretim alanında büyük değişim yaratan otomasyon teknolojisi gelişimini yeni yılda da sürdürecek. İnsan gücünü minimum seviyeye indiren otomasyonlar, fabrikaların işleri hatasız şekilde yapmasını sağlıyor, insan kaynaklı hatalar minimuma indiriliyor. Makine öğrenmesi ve yapay zekayla gücüne güç katan
otomasyon teknolojileri, ülkemizde de birçok büyük firma tarafından kullanılıyor.

Üretim maliyetlerini düşüren otomasyon sistemleri sayesinde, kullanıcılar ihtiyaçları olan ürünlere daha uygun fiyata sahip olabiliyor.

Blockchain 2019’a güçlü girecek

Özellikle devlet, banka ve teknoloji devlerinin desteğiyle 2018 yılında gelişimi büyük hız kazanan Blockchain teknolojisi, 2019’a da güçlü bir giriş yapıyor. Blockchain teknolojisi, yüksek güvenliğe ihtiyaç duyan tüm işlerde kullanılabiliyor. Banka ödemelerinde güvenlik sağlarken, internet alışverişlerinde maliyetleri düşürüyor. Girişimciler ve yatırımcılar birlikte çalışarak teknolojiye büyük yatırım yapıyor. Son zamanlarda sayısı hızla artan düzenlemeler ile devletler ve kurumlar, kullanıcıların teknolojiye duyduğu güveni artıracak önlemler alıyor. Yeni yılda özellikle ödeme sistemleri ve internet alışverişlerinde teknolojiden büyük gelişimler bekleniyor.

Özgür Kırtış - 04.01.2019